روستای وردیج

وردیج، روستای آدمک‌‌های سنگی!

این‌روزها با افزایش و گسترش روزافزون آلودگی هوا در شهرهای بزرگ، بیش از پیش نیاز است از زندگی شهری و هوای آلوده آن هر چند کوتاه دور شده و قدم در طبیعت پاک روستا بگذاریم؛ جایی که بشود آسمان آبی را تماشا کرد و با خیال آسوده نفس‌ عمیق کشید تا ریه‌ها از هوای پاک و با طراوت پر شوند. اگر دنبال چنین جایی می‌گردید، روستاهای وردیج در دل کوه‌های شمال غرب تهران، جایی است که باید بار سفر را بسته و در یک روز آخر هفته به همراه خانواده یا دوستان، راهی آنجا شوید.

روستایی جزء بخش کن و سولقان شهرستان تهران ،که چند سالی است جز’ منطقه ۲۲ شهری تهران شده است . ۱۳کیلومتر از اتوبان تهران کرج ایستگاه متروی ورداورد تا ده فاصله است که . مسیر عبوری به سمت روستا دقیقا ایستگاه مترو به سمت شمال راهی آسفالته به طول یک کیلومتر است بعد از شهرک صنعتی شریف سمت راست تابلوی روستای وردیج نصب شده است . سکنه آن ۵۵۰ تن و آب آن از چشمه سارهای متعددی خصوصا چشمه شاه و چشمه پااورزاو غیره تامين مي شود.

بالای محله وردآورد تهران، جاده‌ای آسفالته و پیچ در پیچ مثل جاده امامزاده داوود، در امتداد رودخانه و دره‌ای عمیق به روستای وردیج و پس از آن به واریش منتهی میشود. بهترین زمان برای بازدید از این منطقه، بهار و اردیبهشت ماه است. در این موقع باغهای وردیج و واریش با شکوفه‌های گیلاس و آلبالو، سفیدپوش شده و مناظر بدیعی به نمایش میگذارد. وارد جاده وردیج و واریش که میشوید، پس از حدود ۱۲ کیلومتر رانندگی، به ورودی روستای وردیج در سمت راست جاده میرسید. تابلوی «خیابان شهید وردیجی» نشانه ورودی روستا است. در اطراف وردیج میتوانید دیدنی‌ترین تابلوهای سنگ‌تراشی طبیعت را مشاهده کنید. اشکالی که بیش از هر چیز جمجمه انسان و بدن جانوران وحشی را برایتان تداعی خواهند کرد. اینجا قلمرو فرمانروایی آدمک‌های سنگی است. برای تماشای این تابلوهای زیبای سنگی بدون این که وارد وردیج شوید، مسیر جاده را به سمت واریش ادامه دهید. فقط کافی است به صخره‌های کنار جاده نگاهی بیندازید تا این اشکال زیبا را ببینید. آبشار لت مال نیز در جنوب روستا قرار دارد. پس از وردیج، با پشت سر گذاردن چند پیچ تند و پرشیب، حدود ۴ کیلومتر بالاتر در نهایت به انتهای راه و روستای واریش میرسید. روستایی کوچک و آرام در دل طبیعت بکر که دور تا دور آن‌ را کوه‌ها احاطه کرده‌اند. روستای واریش یکی از مسیرهای صعود به قله پهنه‌سار (گندم چال) است.

روستای وردیج  و روستای واریش دو روستای بسیار نزدیک به تهران ولی کمتر شناخته شده برای طبیعت گردان تهرانی هستند که در دره نسبتا تنگ و پر پیچ و خم وردیج در سمت غرب دره کن قرار گرفته اند. مسیر دسترسی به هر دو روستا اسفالته بوده ولی بعلت شیب نسبتا تند و پیچ های تندتر از آن و شانه خاکی نامناسب دسترسی چندان آسانی نخواهد بود.

مسیر جاده واریش: دسترسی به این جاده برای افراد ناآشنا اندکی مشکل بوده ولی به کمک نقشه و توضیحات پیدا کردن مسیر زیاد دشوار نخواهد بود.

 

varish-road

برای رسیدن به این جاده وارد اتوبان همت شده و به سمت غرب حرکت کرده پس از عبور از کنار شهرک شهید باقری با دقت به تابلو ها به دوربرگردان بلوار پژوهش رسیده و پس از آن وارد بلوار پژوهش شده و با حرکت به جنوب به خیابان دانش (سمت راست) رسیده وارد این خیابان شده پس از چند پیچ به میدان رسیده باز هم مستقیم ادامه داده تا به چهار راه با خیابان اردستانی رسیده به سمت راست پیچیده و مسیر را به سمت شمال ادامه داده تا از کنار پادگان گذشته، در نقطه ای که دیوار آجری تمام می شود خیابان نچندان مشخصی وجود دارد که به سمت شمال شرق میرود با حاشیه کاملا نامنظم و عرض کم! ادامه این مسیر با عبور از زیر پل اتوبان خرازی وارد جاده واریش و وردیج خواهد شد.

اما توضیحات ادامه مسیر و روستاها:

وردیج  و واریش دو روستا هستند که در دره نسبتا تنگ و پر پیچ و خم وردیج در سمت غرب دره کن قرار گرفته اند. مسیر دسترسی به هر دو روستا اسفالته بوده ولی بعلت شیب نسبتا تند و پیچ های تندتر از آن و شانه خاکی نامناسب دسترسی چندان آسانی نخواهد بود. به هر حال جاده از انتهای اتوبان همت غرب (خرازی) کمی بعد از بلوار پژوهش از طریق کنار گذر اولین پل زیرگذر (بدون تابلو) قابل دسترسی است. برای اطمینان از اینکه جاده درست را انتخاب کرده اید لازم است بدانید که در صدمتر اول راه با سرعت گیرهای متعدد و نگهبانی شهرداری مواجه خواهید شد. با طی حدود ۱۰ کیلومتر و حدود ۵۰۰ متر ارتفاع گرفتن به روستای وردیج در سمت راست خواهید رسید و با ادامه مسیر در حدود ۵ کیلومتر و ۲۰۰ متر ارتفاع گرفتن به روستای واریش و انتهای جاده ماشین رو خواهید رسید. در این مسیر دو کافه با امکانات نسبتا خوب یکی در میانه راه وردیج و دیگری چند متری پس از خروجی وردیج وجود دارند.

varish-kondor

یک مسیر خاکی نیز درست مقابل خروجی وردیج به سمت چپ جدا شده که با شیب تندی در ابتدای مسیر شما را از حدود ۱۸۵۰ متری تا ۲۱۰۰ متری بالا برده و سپس به سمت غرب متمایل شده و در دامنه قله واریش و لیچه پس از ۱۰ کیلومتر به روستای کندر کرج منتهی میشود. از جمله جذابیتهای منطقه که در نوع خود منحصر به فرد بوده وجود نوع خاصی از آثار فرسایش(هوازگی)بر سنگهای منطقه است که اشکال متفاوتی شبیه به عروسک یا دقیقتر دودکش جن پدید آورده است.

 

برچسب ها

درباره: دهیاری سولقان

این دهستان از ۱۶ آبادی تشکیل شده‌است که عبارتند از: امامزاده داود - مزراء (امامزاده عقیل) - باغ میر - جنگلک - رندان - سنگان - سولقان - طالون - قلعه ارامنه- قلهک دره - حسن آباد- کشار سفلی - کشار علیا - کن - کیگا - هریاس مرکز این دهستان، ده سولقان می‌باشد. سولقان به دو محله نسبتا بزرگ تقسیم می‌شود که هر کدام از آنها دارای بخش‌هایی هستند: ۱ – محله ده، که محله بالا نیز نامیده می‌شود، شامل محله‌های زیر است: پشته کوچک، حصار،پاچنار، میان ده، پاجوزدار، کوچه پایین ۲ – محله پایین، که داروکورو نیز نامیده می‌شود، شامل محله‌های زیر است: باغ شاه، محله قاضی، اُلُمبالا

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

19 دیدگاه در “روستای وردیج”

 1. مریم گفت:

  ورود به این روستای زیبا ممنوع شده متاسفانه 🙁

 2. معصومه گفت:

  طرح هادی روستای کشار سفلی رو چجوری میتونم تهیه کنم؟
  بنیاد مسکن طرح هادی این روستا رو نداشت.
  لطفا تلفن و ایمیل دهیاری مربوط به روستا رو ایمیل کنید.ممنون

 3. سمیه گفت:

  سلام طرح هادی روستای وردیج رو چجوری میتونم تهیه کنم؟؟؟ واینکه میگفتن برای یه مدتی دهیاری این روستا تعطیل بوده اگه درسته من کحا میتونم مراجعه کنم چون بنیاد مسکن طرح هادی وردیج رو نداشت

 4. میرانی گفت:

  با سلام و عرض ادب
  امکانش هست تعداد و اسامی اعضای شورای اسلامی و دهیاری روستای وردیج را بگویید!

 5. عطیه گفت:

  سلام. طرح هادی روستا وردیج را چطور میتوانم تهیه کنم؟ سایت بنیاد مسک نداشت

 6. atiye گفت:

  سلام طرح هادی روستای وردیج و چطور میتونم تهیه کنم

 7. لیلا.د گفت:

  با سلام. قصد داریم .از تهران دانش آموزان را برای عکاسی به منطقه واریج و وردیش بیاریم آیا مینی بوس میتواند در جاده تردد کند.و سوال دوم اینکه الان آب و هوا مساعد است.ممنون

  • با سلام . این وب سایت متعلق به دهیاری سولقان می باشد و در صورتی که سوالاتی در مورد روستای مربوطه دارید می توانیم پاسخگوی شما باشیم . ضمنا تا روستای امامزاده داود هر روز اتوبوس ها مردم را برای زیارت به صحن مبارک امام زاده داود (ع) منتقل می کنند .

 8. مرادی گفت:

  سلام خدمت دهیار محترم سولقان.خواستم تشکر کنم بخاطر آسفالت شدن کوچه ی شهید علی مرادی.و رسیدگی به گلزار شهدا.ممنون.مرادی

 9. هوای پاک و مجسمه های طبیعی ، واقعا عالیه.

 10. مریم گفت:

  سلام دوستان. یه سوال داشتم. ما قصد داریم ۱۴ و ۱۵ خرداد در اطراف واریش کمپ بزنیم. یعنی جای بکری که به دور از آدمیزاد و در دل طبیعت باشه. آیا همچین امکانی در آن محل هست؟ و اینکه امنیتش بخصوص در شب چطور است؟

 11. Parsa گفت:

  در ارتباط با مسیر دسترسی به آبشارها اگه میشه بیشتر توضیح بدید

 12. sara ranjbar گفت:

  وقتتون بخیر اطلاعات مربوط به روستای وردیج رو از کجا میتونم تهیه کنم؟
  اطلاعاتی مثل نقشه کاربری اراضی
  من به دهیاری رفتم با مجوز از دانشگاه اما چون توی تهیه طرح بودن هیچ کمکی نکردن واقعا تهیه این نقشه ها برای من مهم هست باید تحویل استاد بدم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دیدار بخشدار کن از اهالی سولقان در دهه فجر

روزنامه های ایران

رفتن به نوارابزار