دیدار بخشدار کن از اهالی سولقان در دهه فجر

روزنامه های ایران

روستایی که راه زمینی ندارد

روستای واریان بهشتی که راه زمینی ندارد…

روستایی که راه زمینی ندارد…

روستای واریان از روستاهای مسیر کرج به چالوس در استان البرز ایران است. بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵، جمعیت این روستا ۲۳۸ نفر (۶۶ خانوار) بوده است.

پس از پی‌ریزی سد امیرکبیر، تنها راه ارتباطی به ده واریان گذر از دریاچه سد کرج با قایق است

در این سوی دریاچه و کنار جاده هتلی به نام هتل واریان قرار داشت که امکاناتی برای قایق‌رانی و اسکی روی آب نیز دارا بود.

روستای واریان ابتدا در جایی که اکنون بستر دریاچه سد کرج است قرار داشت اما در پی ساخت سد امیرکبیر یا همان سد کرج اهالی و ساکنان آن به مناطق بالاتر کوچ داده شدند و بدین ترتیب تنها راه ارتباطی آن راه آبی بود؛ ولی با این وجود کشاورزی و دامپروی در این روستا پر رونق بود. زیبایی خاص واریان و زیبایی دریاچه باعث شده بود که این روستا از موقعیت خاصی برخوردار شود. در آن سوی دریاچه و کنار جاده هتلی به نام هتل واریان قرار داشت که امکاناتی برای قایق‌رانی و اسکی روی آب دارا بود. به دلیل نزدیکی به آب و دریاچه شنا اسکی و قایق رانی از ورزش‌های اختصاصی بچه‌های واریان بود و تعدادی از آنان از قهرمانان ملی این سه رشته ورزشی بودند از جمله قهرمانان معروف بومی این منطقه مرحوم حمزه گلابی، موسی قدمی، مجید گل محمدی، منوچهر و حسین خیر اللهی، سیاوش حسینی راد، حسین نادری، واحمدرضاعسگری واریانی و بسیاری دیگر از جوانان می‌باشند که در زمره بهترین قهرمانان اسکی و قایقرانی بودند.

Varyan

چون رفت‌وآمد با قایق از مشکلات و خطرات خاص خود برخوردار بود بررسی‌هایی جهت ایجاد راه و یک پل ارتباطی برای اهالی و بومیان این روستا انجام شد ولی به دلایل گوناگون این کار عملی نشد. اکنون از واریان مانند بسیاری از روستاهای دیگر تنها به صورت منطقه‌ای ییلاقی استفاده می‌شود و آخرین بازمانده‌ها از ساکنان دائمی آن که یک زوج کهنسال به نامهای حاج کربلایی غلامحسین بهرامی و مشهدی سکینه صیاد معروف به کبلایی و مش‌سکینه بودند نیز در مهر ماه سال ۱۳۸۶ به کرج مهاجرت نمودند. به تازگی نام روستای واریان در لیست مناطق گردشگری استان البرز جای گرفته.

واریان در قدیم شامل چندین محله بوده که در هر محله، خاندان بخصوصی زندگی می‌کرده به عنوان مثال خاندانی که اهل کیان بودند، آنها را کیانی نسبت می‌دادند. ضمن اینکه کیان بزرگترین و با نفوذترین خاندان واریان نیز بوده است؛ و اما در اینجا محله‌های واریان قدیم (پیش از دهه ۱۳۴۰) به روایت کربلایی حاج غلامحسین بهرامی:

۱-کیان
۲-عبادان
۳-پسه ده
۴-توکلان
۵-آهنگران
۶-شاگیان
۷-ساربان
۸-جیرین سران
۹-باغ خلیل
۱۰-ایسیوول
۱۱-باغ محله
۱۲-قدمان
۱۳-قیاسان
۱۴-گریان
۱۵-دومالان
۱۶-مسگران
۱۷-آنطرفآب
۱۸-میون سرا

Varyan2

امروزه دیار واریان شامل چندین محله است که اسامی آن بدین شرح می‌باشد:

۱-خراسانیان
۲-کافر دره
۳-خش دره
۴-کل دره
۵-دره وانو
۶-دیمان جار
۷-هاقوری (از زمینهای زراعی روستای واریان است که در حال حاضر به دلیل خریدن این زمینها توسط دولت ورسیدگی نشدن به آنها کاملاً خشک شده و از بین رفته‌اند. قابل ذکر این که هاقوری دو درخت گردوی بسیار قدیمی دارد)

از روستاها و آبادی‌های هم جوار واریان می‌توان به ارنگه بزرگ، خوزنکلا، دروان، کوشک بالا، قله منار، مورود و پل خواب اشاره کرد.
بازی ها و سرگرمی‌های واریان

بدلیل مجاورت واریان با سد کرج وآشنایی کودکان و نوجوانان واریان با ورزشهای آبی نظیر: شنا، قایق رانی، اسکی و ماهیگیری بازیهای رایج در دیگر روستاها آنچنان در واریان جایگاهی نداشت اما برخی از بازی‌ها که معمولاً در پاییز و زمستان انجام می‌گرفت عبارتند از:توپ کاش. الک دلک. اقا زنجیر باف. اکر دکر. لی لی. سنگ کنارو. اشتر اشترن. درزن بپرک؛ که در طالقان به ان دو قز بپرک می‌گویند – که هر کدام شکل خاص و در برخی موارد و ترانه‌های مخصوص به خود دارند شنا اسکی و قایق رانی از ورزش‌های اختصاصی بچه‌های واریان بود و تعدادی از انان قهرمانان ملی این سه رشته ورزشی بودند. مرحوم حمزه. موسی. مجید گل محمدی. از جمله بهترین قهرمانان اسکی بودند. اسکی رشته‌های مختلفی داشت از جمله انها:اسلا لوم. مارپیچ. پرش. تریک برموت. اسکی بدون چو ب و اسکی با پای برهنه.

بیشتر اهالی واریان اکنون در کرج زندگی می‌کنند، اما با وجود زندگی شهرنشینی، هر از چند گاهی به مناسبت‌های مختلف در حسینیه فرهنگی مذهبی واریان واقع در میدان توحید کرج که به همت و تلاش خود ایجاد نموده‌اند، جمع می‌شوند.

از آداب و رسوم به خصوص واریانی‌ها می‌توان به عیادت از خانواده‌های داغدار در نخستین روز سال اشاره نمود که به آن نوعید می‌گویند. بدین صورت که اهالی واریان در روز اول سال، و حتی بعضاً پیش از دیدار آشنایان و خانواده نزدیک، به عیادت از خانواده‌هایی که در طول سال گذشته کسی از عزیزان خود را از دست داده و داغدار می‌باشند، و یا در اصطلاح نو عید دارند، می‌روند. البته اکنون این رسم به نوعی تغییر شکل یافته و جامعه بزرگ واریانی‌ها در نخستین روز سال، در محل حسینیه واریان حضور یافته تا ضمن پاسداری از آداب و رسوم گذشته، با هم بودن، صمیمیت و لحظات دوستی را به نمایش بگذارند. برگزاری بی ریای مراسم محرم توسط اهالی واریان نیز زبانزد است.

Unknown

واریان در فرهنگ دهخدا

واریان. نام دهی است از دهستان ارنگه کرج از شهرستان تهران واقع در ۲۵ هزارگزی شمال شرقی کرج و کنار جادهٔ کرج به چالوس در درهٔ رود کرج. ناحیه‌ای است سردسیر و دارای ۱۰۶۸ تن سکنه است. آب آن از رود کرج و چشمه سار تامین می‌شود و محصول آن غلات و میوه و لبنیات و عسل و دارای باغهای میوه است. شغل اهالی زراعت و گله داری و کرباس بافی و گیوه سازی است دارای دبستان و راه ماشین رو است.

بزرگان واریان: ازجمله افراد قدیم درجامعه واریان می‌توان به کدخدای واریان قدیم مرحوم حاج امیرخان عسگری اشاره کرد ایشان علاوه بر واریان کدخدای روستاهای دیگر هم بودند. مرحوم حاج امیرخان زحمات زیادی جهت رشد واعتلای جامعه واریان انجام دادند همچنین ازدیگر افراد تاثیرگذار می‌توان به مرحوم حاج حسینعلی عسگری واریانی اشاره کرد ایشان علاوه برتحصیل علوم دینی مبارزات گسترده‌ای علیه حکومت طاغوت انجام دادند همچنین لازم است ذکر شود که برگزاری کلیه مراسمات مذهبی درایام محرم وصفر درمسجد جامع کرج ودعوت از روحانیون سرشناس نظیر مرحوم ایت ا… فلسفی نیز ازجمله خدمات ایشان بوده است روحشان شاد ویادشان گرامی باد. همچنین مرحوم تیمسار علی اصغر حدادی از جمله فرماندهان ارشد نظامی دوران جنگ زاده این روستا می‌باشد. وی در سال ۱۳۵۱ از دانشکده افسری ارتش فارغ‌التحصیل شد و پس از طی مدارج عالی نظامی و خدمت به کشور، سرانجام در سال ۱۳۷۱ شهادت گونه به دیدار حق شتافت. آخرین سمت ایشان فرماندهی نیروی انتظامی استان خراسان بود. روحش شاد.

منبع : ویکی پدیا

برچسب ها

درباره: دهیاری سولقان

این دهستان از ۱۶ آبادی تشکیل شده‌است که عبارتند از: امامزاده داود - مزراء (امامزاده عقیل) - باغ میر - جنگلک - رندان - سنگان - سولقان - طالون - قلعه ارامنه- قلهک دره - حسن آباد- کشار سفلی - کشار علیا - کن - کیگا - هریاس مرکز این دهستان، ده سولقان می‌باشد. سولقان به دو محله نسبتا بزرگ تقسیم می‌شود که هر کدام از آنها دارای بخش‌هایی هستند: ۱ – محله ده، که محله بالا نیز نامیده می‌شود، شامل محله‌های زیر است: پشته کوچک، حصار،پاچنار، میان ده، پاجوزدار، کوچه پایین ۲ – محله پایین، که داروکورو نیز نامیده می‌شود، شامل محله‌های زیر است: باغ شاه، محله قاضی، اُلُمبالا

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

متاسفیم. نظرات بسته است.

اولین جشنواره شاه‌توت سولقان

از فرمایشات مقام معظم رهبری

کانال رسمی تلگرام دهیاری سولقان

پیوندها

emam leaderpresidentپایگاه اطلاع رسانی دولت majles majma shora-shahr vezarat ostandari farmandari tehran shahrdari

نمایش اوقات شرعی

پورتال وزارت آموزش و پرورش

رفتن به نوارابزار